Home
Contact
  Top » Catalog » Poradnik My Account  |  Cart Contents  |  Checkout   
Categories
 Boilers with ventilator
 Boilers without ventilator
 Boilers for coal 5-25mm
 Boilers for coal 5-25mm & fine c
 Boilers for coal and pellets
 Cast iron boilers
 Fine coal boilers
 Boilers (lower combustion)
 Boilers with piston feeder
 Wood gasifying boilers
 Boilers for pellets
 Wood boilers
 Boilers for pellets and wood chi
 Wood chips boilers
 Fireplace inserts
 Kitchen boilers (boilers)
 Kitchen boilers (stoves)
 Hot water air heaters
 Equipment
 Radiators
 Hot water tanks
 Solar heating
 Accumulation tanks
 Heat pumps
 Underfloor heating
 Fuels: Coal, Pellets
 Other products
 Spare parts
 BARGAINS

Printable Catalog
Manufacturers
What's New? more
Boiler SOLO Eco 25
Boiler SOLO Eco 25
11,090.00zl

See new products
Quick Find
 
Use keywords to find the product you are looking for.
Advanced Search
Information
IMPORTANT INFORMATION
Shipping
FAQ
VAT
How to buy Products
Payments
Download
References
Address
Contact Us
Facebook
Poradnik HEADING_TITLE

Jak dobrać odpowiedni do Twoich potrzeb kocioł centralnego ogrzewania?

1. Moc

Najpierw należy określić moc kotła, jaka będzie potrzebna do ogrzewania Twoich pomieszczeń.

Tradycyjnie wysokość pokojów w domu mieszkalnym to około 2,60m. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to orientacyjną moc kotła możesz odczytać z następującej tabeli:

Orientacyjne parametry doboru mocy kotła

Moc kotła:

[kW]

10

14

16

20

23

25

28

34

45

Zalecany na powierzchnię:

[m2]

85

120

135

170

200

220

245

300

400


Jeżeli masz więc np. zamiar ogrzać dwa poziomy domu o wymiarach 7 na 10 metrów to powierzchnia, którą chcesz ogrzać to

2*(7x10), czyli 140 metrów kwadratowych.

Powinieneś więc wybrać kocioł o mocy około 16 kW.

Jeżeli wysokość pomieszczeń, które zamierzasz ogrzać, jest inna to kliknij tutaj:

Wzór na obliczanie mocy kotła
Paliwem podstawowym wielu kotłów jest generalnie węgiel lub koks. Przy opalaniu paliwem zastępczym o mniejszej kaloryczności np. drewnem, kocioł powinien być o stopień większy. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę dla jakiego paliwa podawana jest moc nominalna, np. przy kotłach zgazujących drewno moc jest już podana dla drewna.
Powyższa tabela zastosowanie ma dla starszych domów. Gdy Twoja instalacja grzewcza jest nowoczesna o małej ilości wody w rurach, a budynek dobrze ocieplony, to możesz dobrać kocioł o jeden stopień mniejszy.

Powyższe zalecenia co do mocy kotła obejmują już ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Do powierzchni ogrzewanej nie warto wliczać pomieszczeń bardzo rzadko ogrzewanych typu garaż lub piwnica, ponieważ prowadzi to do przewymiarowania kotła przez co rzadko będzie on pracował z zalecaną temperaturą 60-85 stopni Celsjusza.

2. Sterowanie

Aby zagwarantować dobre spalanie paliwa kotły bez podajnika wyposaża się w automatyczne napowietrzanie:

miarkownik spalania – mechanicznie podnosi dolne drzwiczki wlotu powietrza w zależności od żądanej temperatury

wentylator - wdmuchuje powietrze do komory spalania (najczęściej od strony rusztu), wentylator stosuje się w połączeniu ze sterownikiem.

Ten osprzęt czasami jest już w komplecie, a czasami jest to dodatkowo płatna opcja (patrz opis kotła u dołu).3. Kocioł z podajnikiem

Jeżeli cenisz sobie wygodę, a sytuacja finansowa na to pozwala, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup kotła ekologicznego z automatycznym podajnikiem paliwa. Charakterystyczną cechą tych kotłów jest palenisko, spalające porcję paliwa niezbędną do otrzymania żądanej temperatury wody. Nadmuch powietrza również odbywa się automatycznie, dlatego spaliny emitowane w trakcie pracy kotła są czyste. W komplecie zawsze jest już sterownik, wentylator oraz podajnik paliwa wraz z silnikiem. Obsługa kotła sprowadza się do okresowego (średnio co 3-14 dni) napełniania pojemnika zasypowego paliwem. Pojemnik może być usytuowany po lewej lub prawej stronie kotła (w zależności od potrzeb klienta). Na kocioł patrzymy w takiej sytuacji zawsze od przodu kotła, czyli od strony sterownika. Kotły z automatycznym podajnikiem paliwa wykorzystuje się również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (także latem). Kotły z podajnikiem to według nas najlepsze źródło ciepła w Twoim domu.

4. Obieg zamknięty czy otwarty ?

W Polsce montaż kotłów na paliwa stałe najczęściej robiony jest w instalacjach otwartych. W najwyższym punkcie takiej instalacji jako zabezpieczenie montujemy wtedy naczynie wzbiorcze otwarte. Przykład obiego otwartego Naczynie wzbiorcze należy dobrać na podstawie ilości wody w instalacji c.o. (na poziomie 4-5% ilości całkowitej wody w c.o.). Przykład montażu naczynia otwartego (element nr 8 na rysunku) pokazano obok.

Jeżeli ustawodawstwo kraju oraz instrukcja obsługi kotła dopuszcza montowanie w systemach zamkniętych to takie rozwiązanie warto wybrać. Konieczne jest jednak prawidłowe zabezpieczenie kotła oraz instalacji przed nadmiernym ciśnieniem oraz zagotowaniem wody:

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o obiegach zamkniętych

Każdą instalację warto zabezpieczyć stosując zawory bezpieczeństwa 1,5 bar oraz 2 bar. Na zasilaniu zalecamy montaż grupy bezpieczeństwa (zawór bezpieczeństwa + odpowietrznik + manometr), a na powrocie samego zaworu bezpieczeństwa.


5. Podłączenie

Nadszedł czas, aby podłączyć kocioł do komina, służy do tego przyłącze (rura łącząca kocioł z kominem), które występuje najczęściej w formie prostej rury o długości około 35cm lub w formie kolana.

Dla przykładu podłączenie za pomocą przyłącza prostego (element nr 1 na rysunku) pokazuje poniższy rysunek:

Przekrój podłączenia kotła Zębiec

1 - przyłącze, 2 - czopuch, 3 - kocioł z górnym spalaniem, 4 - miarkownik


6. Pompa

Podczas każdej modyfikacji instalacji warto założyć pompę obiegową centralnego ogrzewania, która będzie wodę z kotła c.o. tłoczyła przez rury, grzejniki,... Instalacja z pompą cechuje się bowiem mniejszą bezwładnością, a ciepło dociera także do najbardziej oddalonych grzejników. Jeżeli nie ma dokładnego projektu instalacji c.o. który wyszczególnia wszystkie elementy to pompę dobieramy na podstawie wysokości słupa wody tzw. pionu. Wysokość pionu to odległość od kotła do najwyższego grzejnika. Poniżej przedstawiliśmy uproszczony sposób na dobór pompy dla domu o standardowej wysokości pomieszczeń, czyli ok. 2,6m:

1.dom parterowy (kocioł i grzejniki na parterze) =>
pompa o wysokości pionu 2m

2.dom parterowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze) =>
pompa o wysokości pionu 4m

3.dom piętrowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze i piętrze)
=> pompa o wysokości pionu 6m

4.dom piętrowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze oraz na dwóch piętrach) => pompa o wysokości pionu 6m lub 8m.

Jeżeli w instalacji jest osobny obieg na bojler (wymiennik) ogrzewający ciepłą wodę użytkową to wodę z c.o. poprzez płaszcz wodny lub wężownicę bojlera najczęściej przetacza pompa o wysokości pionu 2 lub 4m.
Aby pompa nie pracowała cały czas warto zakupić do pompy sterownik który wyłączy ją kiedy kocioł już wygaśnie. Jeżeli kocioł ma sterownik który steruje pracą wentylatora kotła to najczęściej można pod ten sam sterownik podpiąć też pompę obiegową i dodatkowy sterownik pompy nie jest konieczny.

7. Wymiennik c.w.u.

Warto aby kocioł ogrzewał także ciepłą wodę użytkową. Będzie potrzebny w tym celu wymiennik ciepła (potocznie zwany bojlerem lub zasobnikiem). Wymiennik taki musi posiadać płaszcz wodny (tzw. wymiennik dwupłaszczowy) lub wężownicę. W uproszczeniu bojler dobieramy na podstawie ilości osób w gospodarstwie domowym: 1-2 osoby: 80L, 3-4 osoby: 100L, 5 osób: 120L, 6-7 osób 140L. Jeżeli w przyszłości planujemy dołożenie instalacji solarnej to możemy zakupić od razu większy zasobnik z dwiema wężownicami.

8. Zawór czterodrogowy

Aby wydłużyć żywotność kotła oraz oszczędnie spalać paliwo zaleca się zastosowanie zaworu mieszającego czterodrogowego. Poniżej dokumenty które opisują zasadę jego działania:

Schemat podłączenia kotła z podajnikiem oraz zasobnikiem c.w.u.
Prezentacja zasady działania mieszaczy (Power Point, 1,5 MB)

Zawór czterodrogowy część gorącej wody wychodzącej z kotła kieruje z powrotem do niego. Podniesienie temperatury wody powracającej do kotła przeciwdziała zjawisku korozji niskotemperaturowej i wydłuża żywotność kotła. Tą samą ilość wody powracającej z grzejników zawór czterodrogowy z kolei kieruje z powrotem na zasilanie grzejników c.o. To z kolei umożliwia wiosną i jesienią pracę kotła z zalecaną temperaturą co najmniej 60 st. C przy jednoczesnym utrzymywaniu w obiegu grzejnikowym niższej temperatury zgodnej ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię.

Jeżeli nie ma potrzeby obniżania temperatury wody zasilającej grzejniki bo na grzejnikach są założone zawory i głowice termostatyczne, to wystarczy jedynie zamontować zawór trzydrogowy na powrocie do kotła aby podnieść temperaturę powrotu. Można to zrobić zaworem ręcznym lub najlepiej termostatycznym.


9. Jak dobiera się grzejniki centralnego ogrzewania ?

Grzejniki stalowe KORAD to wysokiej jakości produkty spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania norm jakościowych. Nadają się do wszystkich instalacji c.o.

Kliknij tutaj aby dobrać grzejnik KORAD do powierzchni pokoju


Grzejniki aluminiowo-miedziane REGULUS to grzejniki które idealnie sprawują się w nowoczesnych instalacjach c.o. w których praca kotła jest sterowana automatycznie: zmechanizowane podawanie paliwa oraz nadmuch.

Kliknij tutaj aby dobrać grzejnik REGULUS do powierzchni pokoju


10. Kolektory słoneczne

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej panelami solarnymi to bardzo dobry pomysł. Jest to ekonomicznie uzasadniona inwestycja której zakup zwróci się w niedługim czasie.

Jeżeli chodzi zaś o dogrzewanie domu kolektorami słonecznymi to jest to duży wydatek którego okres zwrotu jest długi. Dlatego nie polecamy stosowania wspomagania c.o. kolektorami słonecznymi.

Aby ogrzać ciepłą wodę użytkową najlepiej zakupić zasobnik cwu solarny, taki bojler ma dwie wężownice. Zestawy solarne ze zbiornikami ciepłej wody użytkowej z 2 wężownicami przeznaczone są do współpracy z dowolnym kotłem c.o. Dolna wężownica służy do podłączenia układu solarnego. Inne źródło ciepła (np. kocioł) podłączamy pod górną wężownicę. Dodatkowo za małą kwotę możemy jeszcze dokupić grzałkę elektryczną. Zestaw solarny ma swój sterownik. Dlatego nie jest konieczne obsługiwanie kolektorów słonecznych z poziomu kotła. Są to bowiem dwa niezależne obiegi które spotykają się w zasobniku c.w.u.


11. Kalkulator przekroju komina
Oblicz wymagany przekrój komina w zależności od mocy kotła oraz wysokości komina przy użyciu wygodnego kalkulatora:

        

        

Cookie
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług czy statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Languages
Polski English Deutsch

Currencies
Information
IMPORTANT INFORMATION
Shipping
FAQ
VAT
How to buy Products
Payments
Download
References
Address
Contact Us
Polish boilers
  

 

Shopping Cart more
0 items
Login Here
Log-in if you have an account:
E-Mail address:
Password:
Remember password
Please read!
Bestsellers
01.Angle brackets for side fed KORAD radiators (kit for one radiator)
02.Cleaning brush 60 mm (Screw-thread: M12)
03.Cleaning brush 70 mm (Screw-thread: M12)
04.Steel flexible brush rod (length: 0,7m, thread: 12mm)
05.Cleaning brush 50 mm (Screw-thread: M12)

Copyright © 1984-2014 PROSAT
Please send all comments to Admin
On this website we are using cookies files. If you want, you can turn off cookies in your browser settings. Cookies policy
Ebita