Wireless room thermostat is designed for precise control of a heating or cooling system based on previously programmed time schedules and temperature settings. It enables automatic adjustment of the system operation to the user’s daily routine, ensuring optimal thermal comfort in the room.
The controller’s task is to maintain the selected temperature – both in comfort and economy modes. The device monitors the ambient temperature and, when necessary, sends a signal to the heating or cooling system to activate heating or cooling until the set temperature is reached.
| Model | T-9.2 |
|---|---|
| Power supply | 2x AAA 1,5V DC (regulator), 230V AC 50Hz (moduł) |
| Power consumption | < 1W |
| Operating temperature | 5 ÷ 50°C |
| Permissible ambient humidity | < 80% RH |
| Communication | wired, two-state |
| Relay | voltage-free |
| Built-in sensors | air temperature sensor |
| Floor temperature sensor connection | NO |
| Display | LCD with temporary backlight |
| Buttons | mechanical |
| Max relay load | 0.5A |
| Dimensions (W x H x D) [mm] | 157 x 80 x 30 |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.












