No products
WITA OEM4 15-60 PWM2 is a device that ensures and regulates the circulation of solar fluid between solar collectors and the storage tank. The group consists of a circulation pump and control/measurement devices. It can be used with both flat plate and vacuum tube solar collectors.
| Parameter | Value |
| Dimensions | 430mm x 200mm x 150mm |
| Max Pressure | 6 bar |
| Flow Range | 1-6 l/min 2-14 l/min |
| Pressure Gauge Scale | 0-10 bar |
| Thermometer Scale | 0-120°C |
| Pump Type | Wita OEM4 15-60 PWM2 |
| Pump Installation Length | 130 mm |
| Body Material | Brass |
| Insulation Material | EPP |
| Sealing Elements | EPDM |
| Medium | Only solar fluid (non-toxic glycol and water mixture with corrosion inhibitors) |
| Height [ mm ] | 430 |
| Width [ mm ] | 200 |
| Depth [ mm ] | 150 |
| Max. working temperature [ °C ] | 120 |
| Mains voltage [ V ] | 230 |
| Pump | WITA OEM4 15-60 PWM2 |
| Measuring range [l/min] | 2-14 |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.






