WITA OEM4 15-60 PWM2 is a device that enables efficient operation and regulation of the solar fluid circuit between the solar collectors and the tank.
The pump group includes a circulation pump and control/measurement devices. It can operate with both flat and vacuum tube solar collectors.
Thanks to the dual pump group, the user can monitor the temperature of the heating medium on both the supply and return sides.
| Parameter | Value |
| Dimensions | 430 mm x 300 mm x 150 mm |
| Max. Pressure | 6 bar |
| Flow Range | 1-6 l/min 2-14 l/min |
| Pressure Gauge Scale | 0-10 bar |
| Thermometer Scale | 0-120°C |
| Pump Type | Wita OEM4 15-60 PWM2 |
| Pump Installation Length | 130 mm |
| Housing Material | Brass, Powder-coated Steel |
| Insulation Material | EPP |
| Sealing Elements | EPDM |
| Medium | Only solar fluid (non-toxic mixture of glycol and water with corrosion inhibitors) |
| Height [ mm ] | 430 |
| Width [ mm ] | 300 |
| Depth [ mm ] | 150 |
| Pump | WITA OEM4 15-60 PWM2 |
| Measuring range [l/min] | 1-6 |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.






