⛔ Product unavailable
Warning: Last items in stock!
Availability date:
The Draco Eco D boiler has a modern heat exchanger. The ECO series uses a unique design of pellet burner and wood chips. The burner burns cereal grains just as well. The long service life of the boiler heat exchanger is ensured by high quality, certified steel with a thickness of 8 mm. The set includes a controller with a large, transparent LCD screen which ensures proper boiler operation.
The basic fuel for the boiler is pellets.
The boiler has a five-year warranty of tightness of the boiler exchanger, is made of high-quality 8mm thick steel. Draco Eco D boiler is characterized by simple and fast service and maintenance.
As for the feeder boiler, there is a full modulation of boiler operation and work in the second generation Fuzzy Logic algorithm. The advanced controller allows you to connect a room thermostat, set the operating time of all heating circuits independently of each other thanks to the function: time program. The return temperature can be controlled by controlling the actuator on the four-way valve.
It is possible to expand (for an additional charge) control of up to 16 heating circuits and 2 hot water tanks. It is possible to add a lambda probe to the boiler (for an additional fee). Cooperation with solars after installation of the CAN bus.
Controlling the c.o boiler controls are available after purchase of an accessory, eg GSM module (control via a cellular network) or a modern, room-mounted room controller
| Parameters | Unit | DRACO ECO D 16 | |
| Nominal Power | Wood chips | kW | 15 |
| Pellets | kW | 16,5 | |
| Efficiency | Wood chips | % | 88 |
| Pellets | % | 92 | |
| Power adjustment range | Wood chips | kW | 4,5 - 15 |
| Pellets | kW | 4,9 - 16,5 | |
| Energy class | - | A+ | |
| Weight (boiler/container) | kW | 460/229 | |
| Heating surface | m2 | 3,2 | |
| Water capacity | m3 | 85 | |
| Recommended chimney draft | Pa | 15 - 25 | |
| Max. Operating pressure of the heating medium | bar | 1,5 | |
| Dimensions of the boiler with tank | Width | mm | 2600 |
| Height | mm | 1710 | |
| Depth | mm | 1235 | |
| The diameter of the exhaust outlet | mm | 160 | |
| container capacity | dm3 | 1000 | |

| DRACO ECO D 16 | |||
| A | 2600 | B | 1235 |
| A1 | 530 | B1 | 655 |
| A2 | 1215 | B2 | 120 |
| A3 | 80 | B3 | 900 |
| A4 | 265 | C | 1710 |
| A5 | 80 | C1 | 1290 |
| A6 | 2000 | C2 | 1500 |
| A7 | 1245 | C3 | 75 |
| C4 | 65 | C5 | 180 |
| C6 | 1670 | - | - |

| Power Supply | ~230 V / 50 Hz ±10% |
| power consumption (module) | <6 VA |
| humidity | 5-95 % without condensation |
| Energy class | A |
| load of outputs - c.o the pump | 100 W |
| load of outputs - DHW the pump | 100 W |
| load of outputs – igniter | 400 W |
| load of outputs – blower | 150 W |
| Sensors | NTC 10kΩ B25/85=3877K±0,75% VISHAY BC components |
| accuracy of temperature measurements | ±4 ºC |
| ambient temperature | 0-60 ºC |
| load of outputs – burner feeder | 150 W |
| load of outputs – container feeder | 150 W |
| Power [ kW ] | 16.500 |
| Efficiency [ % ] | 92 |
| Class | 5, A+ |
| Weight [ kg ] | 689 |
| Height [ mm ] | 1,710 |
| Width [ mm ] | 2,600 |
| Depth [ mm ] | 1,235 |
| Distance from flooring to exhaust gas pipe base [ mm ] | 1,205 |
| Exhaust gas pipe size [ mm ] | 160 |
| Feeder capacity [ dm³ ] | 1000 |
| Water capacity [ L ] | 85 |
| Outlet and inlet supply size [ inch ] | 6⁄4'' |
| Wall thickness [ mm ] | 8 |
| Installation | Vertical, Floor, Internal |
| Max. operating pressure [ bar ] | 1.500 |
| Min chimney draft [ Pa ] | 15 |
| Feeder | YES |
| Ventilator | Pressure |
| Burner | YES |
| Lambda probe | OPTIONAL |
| Sensor | Feeder temperature, central heating temperature, return water temperature |
| Fuel | pellets, wood chips |
| Warranty | 5 years for tightness of the heat exchanger |
| Other | automatic fuel igniter |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.






























No related articles on blog