The KVS MORAVIA type 9101 stoves are designed for burning solid fuels such as wood and wooden briquettes.
This type is ideal for cooking and heating the room in which it is located. The materials used in the production of this model are similar to those used in other KVS MORAVIA appliances.
The stove's fireplace is traditionally made of fireclay bricks and is divided into two sections with cast iron grates. This solution offers two usage options:

| Technical Parameters | |
|---|---|
| Parameter | Value |
| Nominal Power | 6 kW |
| Adjustable Power | 6 – 8 kW |
| Flue Outlet Diameter | 120 mm |
| Stove Dimensions (W x H x D) | 330 x 855 x 600 mm |
| Fireplace Dimensions (W x H x D) | 190 x 200/360 x 300 mm |
| Flue Outlet Height | 700 ± 5 mm (center from the floor) |
| Minimum Chimney Draft | 11 Pa |
| Efficiency at JTV | 78.9 % |
| Weight | 100 kg |
| Recommended Fuel | wood and wooden briquettes |
| Plate Design | brushed steel |
| Energy Efficiency Class | A |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.












