Designed for central heating, the ENBOX Simple pump group is a set of devices (without mixer) equipped with a modern WITA HE OEM4 25-60 180 PWM pump. The use of thermometers in the ball valve handles allows convenient temperature control. The check valve installed on the low parameter prevents backflow. The entire pump group is placed in thermal insulation made of EPP. Thanks to a special bracket, ENBOX Simple can be conveniently mounted directly on the wall.
The pump interface has been designed to make its operation easy and understandable. Only one button is used for operation, and with 5 LED lights we can determine the pump’s performance, failure status, or operating settings.
| Parameter | Value |
| Dimensions | 470 x 245 x 160 |
| Connections - installation side | GW 1" / 1"F |
| Connections - boiler side | GW 6/4" / 6/4"F |
| Maximum operating temperature | 110°C |
| Allowable operating pressure | 6 bar |
| Center distance | 125 mm |
| Sealing material | EPDM, Klingersil |
| Type of pump | WITA HE OEM4 25-60 180 PWM |
| Pump installation length | 180 mm |
| Supply voltage | 230V ~50Hz |
| Medium | Water or Water-Glycol |
| Thermometer scale | 0-120°C |
| Check valve | 1 pcs. |
| Weight [ kg ] | 7 |
| Height [ mm ] | 430 |
| Width [ mm ] | 300 |
| Depth [ mm ] | 170 |
| Installation | Wall |
| Max. working temperature [ °C ] | 110 |
| Max. operating pressure [ bar ] | 6 |
| Insulation | Polypropylene foam EPP |
| Mains voltage [ V ] | 230 |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.















