Underfloor heating pump group with ESBE thermostatic valve with a range of 35°C - 60°C. The set serves as a heating circuit for a central heating installation with an adjustable mixer controlled by a thermostat. The pump group is a brand-new assembly equipped with a modern WITA HE OEM 4 25-60 180 pump. The use of thermometers in the handles of ball valves allows for convenient temperature control. A check valve mounted on the return line prevents backflow. The entire pump group is enclosed in thermal insulation made of EPP. Thanks to a special bracket, the ENBOX TM3560 can be easily mounted directly on a wall.
The pump interface is designed to ensure easy and intuitive use. It is operated with a single button, and five LED indicators show the pump's performance, fault status, or operating settings.
| Parameter | Value |
| Dimensions | 470 x 245 x 160 |
| Connections – installation side | G 1" / 1"F |
| Connections – boiler side | G 6/4" / 6/4"F |
| Maximum operating temperature | 110°C |
| Maximum working pressure | 6 bar |
| Axis spacing | 125 mm |
| Sealing material | EPDM, Klingersil |
| Type of pump | WITA HE OEM 4 25-60 180 |
| Pump installation length | 180 mm |
| Power supply voltage | 230V ~50Hz |
| Medium | Water or Water-Glycol |
| Thermometer scale | 0-120°C |
| Check valve | 1 pc. |
| Weight [ kg ] | 7 |
| Height [ mm ] | 430 |
| Width [ mm ] | 300 |
| Depth [ mm ] | 170 |
| Installation | Wall |
| Max. working temperature [ °C ] | 110 |
| Max. operating pressure [ bar ] | 6 |
| Insulation | Polypropylene foam EPP |
| Mains voltage [ V ] | 230 |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.















