No products
TM 2043 Pump Group – this device is designed for use in heating systems in both modern and traditional boiler rooms. The pump group is a set of devices equipped with a modern WITA pump. One of the components of the set is the ESBE thermostatic mixing valve, which ensures optimal system operation. Thermometers in the ball valves allow temperature monitoring, and additionally, a non-return valve is built into the low parameter to prevent backflow. The entire group is enclosed in thermal insulation made of EPP. The device is intended for installation both on a manifold and on the wall.
The pump interface has been designed to be easy and intuitive to use. Only one button is used for operation, and with the help of 5 LED lights, we can determine the pump’s performance, fault status, or operating settings.
| Parameter | Value |
| Dimensions | 470 x 245 x 160 |
| Connections - installation side | GW 1" / 1"F |
| Connections - boiler side | GW 6/4" / 6/4"F |
| Maximum operating temperature | 110°C |
| Allowable operating pressure | 6 bar |
| Axis spacing | 125 mm |
| Sealing material | EPDM, Klingersil |
| Type of pump | WITA HE OEM4 25-60 180 |
| Mounting length of the pump | 180 mm |
| Supply voltage | 230V ~50Hz |
| Medium | Water or Water-Glycol |
| Thermometer scale | 0-120°C |
| Non-return valve | 1 pcs. |
| Weight [ kg ] | 7 |
| Height [ mm ] | 430 |
| Width [ mm ] | 300 |
| Depth [ mm ] | 170 |
| Installation | Wall |
| Max. working temperature [ °C ] | 110 |
| Max. operating pressure [ bar ] | 6 |
| Insulation | Polypropylene foam EPP |
| Mains voltage [ V ] | 230 |
ℹ️ Viewed reviews are moderated. We do not verify that they come from customers who have purchased the product.















